تور گرجستان2020-06-18T07:54:44+00:00

 

تور گرجستان

گرجستان کشوری چهار فصل با تاریخی بسیار کهن جزو مقاصد گردشگری مهم ایرانیان محسوب شده و این کشور به داشتن طبیعتی شگفت انگیز و متنوع از دشتها و رشته کوه های قفقاز گرفته تا دریاچه ها و سواحل زیبای دریای سیاه مشهور است .مهمترین شهر و پایتخت آن تفلیس و دومین شهر مهم آن باتومی است که جاذبه های فراوانی برای دیدن در خود جای داده اند وتفلیس به عنوان زیباترین شهر و مرکز تاریخی فرهنگی این کشور شناخته میشود که ترکیبی از سنت و مدرنیته را به بهترین شکل در آن میتوان یافت .

در ادامه به معرفی مهمترین مقاصد گردشگری در گرجستان خواهیم پرداخت :

مجسمه کارتلیس ددا نماد مدرن شهر تفلیس

مجسمه کارتلیس ددا مجسمه ای آلومینیومی به طول بیست متر است که بر فراز قدیمیترین تپه های شهری تفلیس به نام سولالاکی قرار گرفته و این مجسمه را در سالگرد 1500 سالگی تفلیس رونمایی شده است .توسط مجسمه سازی گرجی ساخته شد و به صورت زنی ست که در یک دستش شمشیری گرفته به معنای مبارزه در مقابل دشمنان گرجستان و در درست دیگرش قدحی گرفته به معنای پذیرایی و خوشامدگویی به دوستان کشورش .

قلعه ناریکالا

درست کمی آن طرف تر از مجسمه کارتلیس ددا قلعه باستانی به نام قلعه ناریکالا با قدمتی بیش از 1600 قرار گرفته است .این بنا یادگاره ای کاملا پارسی از دوره ساسانیان است که در خارج مرزهای ایران به جهت دفاعی و محافظت از این شهر بنا شده بود و معنای آن قلعه مادر میباشد ، بعد ها در داخل قلعه در قرن نهم کلیسایی به نام سنت نیکولاس بنا گردید .این قلعه در دوران مختلف کاربری های مختلفی از جمله زندان ، سیهچال ، انبار مهمات و .. را به خود گرفته و امروزه در کنار آن میتوان زیباترین مناظر شهری تفلیس را تماشا نمود .سوغاتی های جالب گرجستان و اینکه از گرجستان چی بخریم را بیشتر مطالعه کنید .

قلعه ناریکالا بر فراز تفلیس

قلعه ناریکالا بر فراز تفلیس

محله حمام های تفلیس

محله حمام های تفلیس را میتوان قدیمی ترین نقطه شهر و محل اولیه پیدایش تفلیس توصیف نمود .در قرن پنجم میلادی با کشف چشمه های آی گرم در این محله پادشاه وختاین دستور داد در این محل شهری بنا کنند و بدین ترتیب تفلیس یا تبیلیسی به معنای محلی دارای چشمه های آب گرم شکل گرفت .از آن زمان حمام های متعددی بر روی چشمه های اب گرم این منطقه ساخته شد که امروزه اکثر این حمام ها بازسازی شده و دارای استخرها ،حوضچه ها و حمام های خصوصی جهت استفاده عموم میباشند که دمای آب آنها از 37 درجه تا 90 درجه میباشد.این آبها بدلیل داشتن املاح گوگردی و ترکیبات معدنی قرنهاست که جهت مداوای بیماریهایی مانند آرتروز و بیماریهای مفصلی موثر شناخته شده اند و به همین دلیل گردشگران بسیاری از اقصی نقاط دنیا را به سمت خود میکشاند .این حمام ها دارای معماری جالب و گنبد هایی هستند که در کنار هم چهره ی متفاوتی به این بخش از شهر داده اند .در محله حمام ها میتوان از مسجد تاریخی و چند جاذبه دیگر هم بازدید کنید .در ضمن معرفی دلفیناریوم باتومی و جاذبه هایش را در سفر به گرجستان را از دست ندهید .

محله حمام های قدیمی در تفلیس

محله حمام های قدیمی در تفلیس

دریاچه لیسی

تفلیس دسترسی به دریا ندارد ولی دارای چند دریاچه در دور و اطراف است که مورد استقبال مردم شهر و توریستها قرار میگیرد .مهمترین آنها دریاچه لیسی واقع در شمال غرب تفلیس میباشد که طبیعتی بینظیر از گل های طبیعی و آب های آرام را در این بخش میتوان نظاره گر بود و ساعاتی را در یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق گرجستان به همراه تفریحاتی مانند دوچرخه سواری ، قایق سواری و ماهیگیری سپری نمود .در ادامه جاذبه های باتومی گرجستان را بخوانید .

پارک ریکه

پارک ریکه مشهور ترین پارک تفلیس با بهترین دسترسی برای توریستها جزو بهترین تفریحات تفلیس گرجستان است که در بخش مرکزی شهر در سمت چپ رود متکواری واقع شده است .پل پیس و تله کابین تفلیس که دو جاذبه ی توریستی تفلیس هستند در این پارک قرار گرفته اند و به نوعی این پارک میتواند بهترین نقطه برای شروع گردشگری در تفلیس باشد .امکانات بازی برای کودکان درختان و پوشش گیاهی سرسبز و محوطه های مدرن و جذاب پارک از جاذبه های دیگر ان بوده و دارای فواره ای موزیکال است که در شب افراد بسیرای به دور آن جمع میشوند .همچنین مجموعه فرهنگی هنری مدرن تفلیس با معماری بینظیرش در این پارک قرار گرفته است.

پارک ریکه

نمای زیبای پارک ریکه تفلیس

تله کابین تفلیس

همانطور که گفته شد تله کابین شیشه ای تفلیس واقع در پارک ریکه بوده و بوسیله ی آن میتوان به جاذبه های گردشگری در بالای تپه های سولالاکی رسید .سرعت تله کابین آرام بوده و میتوانید در بالای تپه های سرسبز پس از بازدید از قلعه ناریکالا و مجسمه کارتلیس ددا گردش خود را در باغ گیاهشناسی تفلیس که در بین این جاذبه قرار گرفته شروع کنید .ساعت کار تله کابین تفلیس 12 تا 24 میباشد .خرید در تفلیس و بهترین زمان حراج در تفلیس را بیشتر بخوانید .

شهربازی متاتسمیندا تفلیس

شهربازی متاتسمیندا جزو قدیمیترین شهربازی های گرجستان است که در ارتفاعات متاتسمیندا قرار گرفته. محیطی بسیار شاد و مفرح برای خانواده ها بخصوص برای کودکان داشته وعلاوه بر تفریح و هیجان در بخشهای متنوع این مجموعه امکاناتی برای پیک نیک و کمپ زدن در طبیعت خنک و دل انگیز ارتفاعات  700 متری متاتسمیندا فراهم شده است .

باغ گیاهشناسی تفلیس

باغ گیاهشناسی تفلیس یکی دیگر از جاذبه های مهم گرجستان با دسترسی خوب در کنار قلعه ناریکالا قرار گرفته و دارای تنوع بینظیری از هزاران نوع گیاه و درختان و گلهای رنگارنگ است که به علاقمندان به گل  گیاه و طبیعت  حتما توصیه میشود از این مجموعه دیدن کنند .باغ گیاهشناسی تفلیس دارای چند استراحتگاه در بین مسیر بوده که میتوانید ضمن استراحت عکس های بینظیری از چشم انداز های باغ تهیه کنید .در ضمن این باغ دارای زیپ لاینی در ارتفاع سی متری است که از روی رودخانه باغ گذر میکند .ساعات بازدید آن از ساعت 9 صبح تا 7 عصر میباشد . با پارک های آبی گرجستان بیشتر آشنا شوید .

مجسمه یادبود پادشاه وختاین

مجسمه وختاین گرگاسالی در کنار کلیسای متخی بر روی صخره های بالای رودخانه کورا قرار گرفته است که مجسمه مردی سوار بر اسب میباشد که از بیشتر نقاط تفلیس قابل رویت است . پادشاه وختاین اولین پادشاهی بود که ادیان را در تفلیس آزاد اعلام نمود و پایتخت خود را به تفلیس منتقل نموده و دستور داد شهر تفلیس را بنا کنند .وی بسیار مورد احترام مردم گرجستان است و مجسمه وی به پاس  تلاشهای وی برای پیشرفت گرجستان برایش ساخته شد و امروزه بعد از گذشت 16 قرن همچنان سالم باقی مانده است .

مجسمه پادشاه وختاین

مجسمه پادشاه وختاین گرگاسالی

بلوار باتومی

بلوار باتومی محبوبترین منطقه شهری در باتومیست که در امتداد دریای سیاه به طول هفت کیلومتر کشیده شده ، علاوه بر داشتن سواحل آرام دریای سیاه معماری های بینظیر و جالب اروپای کلاسیک را در قالب ساختمانها و بناهای قدیمی که به خوبی حفظ شده اند در خود جای داده است .در این بلوار میتوان ضمن پیاده روی در کنار دریا میتوان به تفریح و استراحت در پارک بلوار و شکم گردی در کافه ها و رستورانهای این منطقه مشغول شد .بهترین زمان برای عکاسی و پیاده روی در این بولار هنگام غروب آفتاب است .

بلوار باتومی

بلوار باتومی محبوب ترین منطقه تفریحی باتومی در کنار دریا

تندیس علی و نینو

مجمسه علی و نینو یکی از شاهکارهای مجسمه سازان گرجی ست که امروزه به یکی از نماد های مدرن شهر باتومی تبدیل شده و این مجسمه ها ارتفاعی در حدود هشت متر داشته و طراحیشان برگرفته از یک داستان عاشقانه و تاریخی به نام علی و نینو منتشر شده در سال 1937 میباشد که توسط هزاران نفر تاکنون خوانده شده است.این دو مجسمه ساعت هفت شب روشن شده و با نورپردازی های زیبایی که دارند به سمت هم حرکت کرده سپس چند دقیقه در هم تلفیق شده و دوباره از هم جدا میشوند .این دو مجسمه در بلوار باتومی داخل پارک میراکل قرار گرفته اند .

مجسمه علی و نینو

مجسمه علی و نینو در بلوار باتومی

نکاتی درباره سفر به گرجستان

اختلاف ساعت گرجستان با تعران حدود نیم ساعت و واحد پول آن لاری میباشد .

بهترین زمان برای سفر به گرجستان فصل بهار و تابستان میباشد ،البته در فصل بهار بایستی انتظار بارش های بهاره را در شهرهایی مانند تفلیس داشته باشید .

مذهب مردم این کشور اکثرا مسیحی ارتدوکس میباشد و در سفر به شهر های گرجستان برای بازدید از کلیساها حتما با پوشش مناسب مراجعه کنید .

تنوع غذایی در این کشور بسیار بالاست و در شهری مانند تفلیس میتوانید رستورانهای بسیار خوبی پیدا کنید .در ضمن خوراکیها و خوردنیهای خیابانی تفلیس بسیار پر طرفدار هستند .خاچاپوری ، خینکالی ، بادریجانی ، لوبیانی ، کباب متسوادی و پخالی از مهمترین غذاهای مشهور گرجی میباشند .

هزینه های حمل و نقل در تفلیس بالا نیست و برای صرفه جویی میتوانید از ون ها مینی بوس ها و یا قطار ها استفاده کنید و برای بازدید نقاط خارج از شهر براحتی میتوانید با افراد دیگری در مینی بوسها و ون ها همسفر شده و هزینه هایتان را کاهش دهید .

در کل گرجستان کشوری بسیار امن میباشد و تابع قوانین و مقرراتی ست که جرم و جنایت را با وضع جریمه ها ی سنگین کاهش داده است .

برای اقامت در تفلیس و باتومی گزینه های متنوعی در پیش رویتان قرار دارد که بسته به سلیقه و استفاده از خدمات میتوانید از آپارتمانهای معمولی گرفته تا هتل های پنج ستاره را رزرو نمایید .هزینه اقامت نیز در تفلیس مقرون به صرفه میباشد .

در تابستان نیز اگر به گرجستان سفر میکنید بهتر است بازدید از باتومی و تفریحات آبی این شهر ساحلی را به هیچ عنوان از دست ندهید .