معرفی معروفترین کاخ های استانبول

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی از تنها کاخ هاییست که در دوره عمر خویش بیشترین پادشاهان عثمانی را به خود دیده و امروزه به عنوان زیباترین و کامل ترین کاخ دوره عثمانیان شناخته شده است و این کاخ در چهار قرن متوالی محل پادشاهی و اقامت آنان بوده است.کاخ توپکاپی به عنوان یکی از پربازدیدترین جاذبه های استانبول دارای مجموعه هایی بینظیر برای بازدید و محوطه هایی دل انگیز برای گردش و پرسه زدن در اطراف عمارتها میباشد و ساختار بیرونی آن کمی شبیه به عمارتهای باشکوه ایرانی ولی چند برابر بزرگتر است .در این مجموعه در اوج رونق و شکوفایی اش حدود چهار هزار نفر از خدمه و کارگر و اعضای خاندان سلطنتی زندگی میکرده اند .این کاخ دارای سه حیاط اصلی است و هر یک تز این بخش ها خصوصیات و معماری و کاربری مخصوص به خود را داشته اند .در حیاط اول که مخصوص خاندان پادشاه بود دارای دروازه ای به نام دروازه سلاطین بود و خانواده پادشاه اجازه تردد داشته اند .
در حیاط دوم کاخ چندین عمارت کلاه فرنگی به همراه سربازخانه ها و خوابگاه های سربازان و آشپزخانه کاخ بنا شده بود و در همین بخش میتوان از انواع و اقسام مجموعه های نفیس کلکسیونی ظروف چینی ظروف نقره و مس و سرویس های سلطنتی و ظروف آنتیک بازدید نمود .
در حیاط سومی کاخ توپکاپی تالاری وجود دارد که در این بخش سفیران کشور های مختلف به خدمت پادشاه میرسیدند و در این اتاق عرایض و پیام ها ابلاغ میشده و هدایای سلطنتی را در این اتاق باشکوه برای پادشاه می آورده اند .در حیاط سوم کتابخانه ای بزرگ قابل بازدید میباشد که متعلق به سلطان احمد بوده و در این قسمت کتاب های مقدس و اشیاء خاص مربوط به پیامبر خاتم (ص) مانند وسایل پیامبر که به اتاق امانت های مقدس الهی مشهور است به نمایش در آمده و یکی از جذابترین بخش های کاخ را همین حیاط سوم تشکیل میدهد که بازدیدکنندگان بسیاری را از سراسر دنیا به سمت خود میکشاند .
در بخش های دیگر میتوان از لباس های پادشاهان عثمانی زیورالات زنان پادشاهان و جواهرات زنان دربار ، لباس های درباریان و یک سری از لباس های اسلامی را بازدید نمد که درباره این لباس ها داستانهایی مانند محفوظ ماندن از بلایا و بیماریها و غیره گفته میشود .در بخش گنجینه سلطنتی کاخ میتوان از یک موزه جواهرات بازدید نمود که در این قسمت تزیینات مختلف با جواهرات سرویسها و سنگ های قیمتی و سایر وسایل سلطنتی که در ساخت آنها از جواهرات بهره برده شده به نمایش در آمده است .
در بخشی از حیاط سوم تالاری وجود دارد که در آن انواع غنایم مربوط به جنگ های عثمانیان و هدایایی که برای پادشاهان آورده شده بود و خنجر و شمشیر های مزین به سنگ های زمرد و سایر غنیمت های با ارزش دیدن نمود .
مجموعه توپکاپی یکی از بهترین مکانها در استانبول برای علاقمندان به تاریخ استانبول و فرهنگ عثمانی بوده و دارای دیدنی های متنوعی در داخل خود میباضشد که فقط مختصری از آنها در بالا آورده شد .

کاخ های استانبول

کاخ توپکاپی استانبول زیباتربن کاخ عثمانیان

کاخ دولما باغچه
کاخ دولما باغچه از کاخ های مجلل و باشکوهی بود که در اواخر دوره عثمانیان در استانبول بنا شد و در دوره طولانی مدت حکومت عثمانی پادشاهانی که تازه بر روی کار می آمده اند معمولا محل اقامت پادشاه قبلی را قبول نداشته و یا دستور به ساخت بنایی مجلل برای خود میدادند .پس از ساخت کاخ دولما باغچه کاخ توپکاپی پس از چهار قرن جای خود را به کاخ دولما باغچه داد و در این کاخ از انواع و اقسان تزیینات و معماری های مجلل و المان های لوکس و مدرن آن زمان برای ساخت این مجموعه بهره برده شد و این بنا را در بهترین منطقه شهری استانبول واقع بر لبه تنگه بسفروس ساختند و نهایتا شش پادشاه عثمانی تا برکناری عثمانیان در ان اقامت داشتند .همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره سفر به ترکیه میتوانید بیشتر بخوانید . هزینه های گزاف و سنگینی در این بنا انجام گرفت تا مطابق میل پادشاهان عثمانی تکمیل شود و در ساخت این پروژه عطیم که دارای صد وهشتاد وپنج اتاق میباشد چیزی در حدود بیش از سی تن طلا هزینه شد .حتی آتاتورک هم در این کاخ اقامت داشته است و در این کاخ مهم بسیاری از تصمیمات سیاسی ترکیه گرفته شده است .در یکی از اتاق های این کاخ بود که آتاتورک از دنیا رفت و در این اتاق که بسیار مهم و مورد احترام مردمان ترکیه میباشد ساعتی را که در زمان مرگ وی در اتاق بوده زمانش را متوقف کرده اند واز آن زمان این ساعت در همان اتاق نگهداری شده و بازدید از اتاق آتاتورک برای عموم آزاد است .
کاخ دولماباغچه که یکی از زیباترین کاخ های استانبول است ، نمادی کامل از کاخی سفید رنگ با معماری های برگرفته از سبک های اروپایی و سنتی ترکیه میباشد و در این مجموعه تزیینات شکیل قیمتی و دیوارکوب ها و لوستر های مجلل کریستالی و کاشی کاری های هنرمندانه و خلاقانه مجموعه ای چشم نواز و یک کاخ به تمام معنا را به وجود آورده اند که واقعا شایسته ی دیدن میباشد .گفتنیست در حدود چهارده تن طلا فقط در سقفهای تالار ها و اتاق های این کاخ مصرف شده است و بزرگترین لوستر بوهمیا با وزن بیش از هزار کیلوگرم در این کاخ قرار گرفته است و این لوستر کریستالی دست ساز هدیه ملکه انگیس به پادشاه عثمانی بوده است .
در بازدید از این مجموعه میتوان از سه بخش دیدن نمود بخش اول مربوط به حرم و کاخ پادشاهی که دارای تالار ها و آشپزخانه های سلطنتی میباشد که در آنجا میتوان از مجموعه های چینی قدیمی و سرویس های گرانبهای غذاخوری و دکوری های زیبا و خیره کننده دیدن نمود .فرش های گرانبها و خوش نقش و نگار از سایر دیدنی های بخش اصلی کاخ میباشند .
یکی از زیباترین جاذبه های کاخ دولماباغچه استانبول اتاق های رو به دریا میباشد که در این اتاق ها ویویی رویایی از دریا و تنگه بسفروس را خواهید تماشا نمود و این اتاق ها در آن زمان مخصوص وزرای پادشاه و سایر اشخاص مهم دربار بوده است .
بقیه آتاق ها که ویو دریا را نداشته اند جهت استفاهد سایر افراد پایین رتبه مملکتی بوده است .

بیشتر بخوانید: دره گلهای ارمنستان
این کاخ در زمان سلطان عبدالمجید بنا شد و او مانند بیشتر سلاطین قبل از خود دستور داد کاخی جدید برایش بنا کنند .به علاوه کاخی دیگر با نام کاخ چراغان را بعد ها دستور داد در نزدیکی دولماباغچه بسازند و هدف او از این دستور داشتن اقامتگاهی خصوصی برای خود بوده است که کاخ چراغان را به سرپرستی و مدیریت معماری ارمنی در کمتر از یک و نیم کیلومتری دولماباغچه برایش بنا کردند .

کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه خوش منظره ترین کاخ استانبول

کاخ بیلربی اقامتگاه تابستانی عثمانی

کاخ بیلربی یکی از قصر های دوره عثمانیان میباشد که در یکی از بهترین مناطق شهری استانبول قرار گرفته و دارای مناظری خیره کننده بر لبه تنگه بسفروس واقع در منطقه آسیایی اسکودار میباشد .این کاخ به عنوان مکانی برای پذیرایی و اقامت میهمانان خارجی حکومت عثمانی بنا شده بود و لی بعد ها کاخ بیلربی استانبول  ترکیه و در محله ای به نام بیلربئی قرار دارد. خود این محله نیز در منطقه اسکودار استانبول و بخش آسیایی کشور ترکیه واقع شده است. کاخ بیلربی همچنین در نزدیکی تنگه بسفر بنا شده و تا سال ها اقامتگاه تابستانی سلاطین عثمانی بود. را کامل تر نمودند و عمارت هایی ییلاقی در اطرافش بنا کرده و به یکی از بهترین استراحتگاه های سلاطین عثمانی در تابستان تبدیل شد .

کاخ بیلربی دارای نمایی سفید رنگ از سنگ های مرمر میباشد و در فضاهای داخلی اش میتوان مجموعه ای از دکوراسیون داخلی با المانهای سبک ترکی و غربی را مشاهده نمود .لوسترهای کریستالی گلدانهای بزرگ چینی ، دیوارکوب های لوکس به همراه فرش های نفیس و آنتیک و سایر تزییناتی که این مجموعه را به یک قصر تابستانی تبدیل نموده اند همه در کنار هم یک هارمونی عالی را در ذهن بیننده ایجاد نموده است . این کاخ همه روزه غیر از دوشنبه و پنجشنبه از صبح تا عصر باز میباشد .در اطراف این کاخ در تنگه بسفر میتوان یکی از بهترین تفریحات استانبول را با عنوان تور کشتیهای کروز تجربه نمود .

کاخ بیلربی استانبول

کاخ تابستانی بیلربی استانبول

2020-04-03T17:41:16+00:00

دیدگاه خود را بنویسید