همه چیز درباره کاخ بیلربی استانبول

 

 

کاخ بیلربی از آخرین کاخ هاییست که در دوره طولانی حکومت عثمانیان در استانبول بنا گردید .این کاخ از شاهکارهای معماری قرن نوزدهم میلادی به شمار میرود و در یکی از بهترین مکانهای شهری استانبول با ویوی خیره کننده از تنگه بسفروس قرار گرفته است .کاخ بیلربی در منطقه ای آرام واقع در بخش آسیایی استانبول با سرپرستی معمار مشهور آن دوره سرکیس بالیان به سبک رومی ساخته شد .کاخ بیلربی به معنای کاخ یا سرای بزرگان میباشد و از مهم ترین دیدنی های استانبول در منطقه ی بیلربئی واقع در بخش اسکودار میباشد .

هدف از بنای این مجموعه پذیرایی از میهمانان خارجی عثمانیان بود ه و از این رو دارای اتاق های فراوان و تالار های چندی در داخل خود میباشد .پس از چند سال کاخ را کامل تر نمودند و آن به قصری تابستانی برای پادشاهان عثمانی تبدیل شد و آخرین پادشاهی که در این کاخ حضور داشته سلطان عبدالحمید دوم بوده است .هزینه های سنگینی برای اجرای دکوراسیون داخلی و نماهای بیرونی این کاخ مانند سایر کاخ های استانبول انجام گرفت و در اجرای دکوراسیون داخلی از بیشتر از سبک ترکی و سبک های شرقی با آمیزه ای از سبک مدرن غربی بهره گرفته شده است .در بیرون کاخ نمای زیبایی از گلهای مگنولیا را مشاهده خواهید نمود که چشم انداز های خیره کننده ای را بوجود آورده اند .

کاخ بیلربی

کاخ بیلربی زیباترین اقامتگاه تابستانی عثمانیان

لوسترهای گرانبهای چینی و کریستالی ، گلدان ها و جام های بزرگ و کنار سالنی های مجلل ، مجموعه ای از فرش های بینظیر با نقش های بدیع و خیره کننده دیوارکوب های گرانقیمتی که در راهرو ها و بخش های مختلف داخلی به چشم میخورند پرده هایی با نقش های زیبا و چراغ های تزیینی لوکس در سرتاسر فضاهای داخلی با هارمونی زیبایی در کنار هم چیده شده اند و برخی از دیوار های کاخ عایق صوتی میباشند .همچنین علاوه بر دیدن کاخها میتوانید از مهمترین تفریحات استانبول نیز در سفرتان  لذت ببرید .یکی از جالبترین تالار ها برای پذیرایی در این کاخ اتاقی مجلل میباشد که به سبک معماری مصری دارای فواره و حوض هایی در امتداد هم میباشد و سقف این قسمت از حصیر و نی پوشش داده شده است .

این کاخ جمعا دارای شش تالار جهت پذیرایی و برگزاری مراسم میباشد .یک سری از لوسترهای کریستالی این کاخ نیز از برندی فرانسوی به نام فرنچ باکارات میباشد . دارای سه ورودی اصلی میباشد و بنای اصلی کاخ همانند کاخ دولما باغچه دو طبقه دارد .یک طبقه در زیر زمین آن قرار گرفته که در آن آشپزخانه های کاخ مشغول به فعالیت بوده اند و انبار کاخ قرار داشته است .این کاخ به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های استانبول در تابستان به شمار میرود .

نمای کاخ بیلربی

کاخ بیلربی استانبول بر حاشیه تنگه بسفر

 

از اتاق های این کاخ که مجموعا بیست و هشت اتاق میباشند همه رو به مناظر دریایی بوده خصوصا در قسمت حرمسرای سلاطین ویوی خوبی از تنگه بسفر را میتوان در پیش رو داشت که در یکی از شیکترین محله های استانبول واقع شده است .

ساختار قصر بیلربی به این صورت است که ابتدا یک مجموعه اصلی قصر بیلربی بنا شده و سپس عمارت هایی ییلاقی در اطراف آن ساخته شده و به گونه ای جانمایی شده اند که کلیه بخش ها دید تنگه بسفر را داشته باشند .نمای کاخ بیلربی تماما از سنگ مرمر سفید میباشد .

در یکی از بخش های کاخ بیلربی استانبول بخشی به نام مقبره اشراف زادگان و شاهزادگان  وجود دارد ، در قسمتی دیگر در بیرون کاخ فضایی در حدود دوهزار متر برای برگزاری جشن های کاخ و مراسم های تفریحی پادشاهان اختصاص داده شده بود و بیشتر سالها این کاخ به خاطر داشتن آب و هوای خوب در تابستان به عنوان استراحتگاه پادشاهان عثمانی در فصل گرم مورد استفاده بوده است . از این رو اگر در فصل بهار و تابستان به استانبول سفر کرده اید توصیه میشود حتما از کاخ بیلربی با مناظر زیبا و باغ های سرسبز اطرافش حتما بازدید نمایید . برای آشنایی بیشتر با کاخ های عثمانی در استانبول میتوانید بیشتر بخوانید .

 

مجموعه کاخ بیلربی در روزهای شنبه ، یکشنبه، سه شنبه ، چهارشنبه و جمعه از ساعت 9 صبح تا 5 عصر به روی مخاطبین باز میباشد .

 

 

 

 

2020-05-09T13:01:25+00:00

دیدگاه خود را بنویسید