دره گل ها ارمنستان

دره گل ها ارمنستان

موقعیت و طبیعت دره گل ها

دره گل ها نام شهری در نزدیکی ایروان پایتخت ارمنستان میباشد و این شهر در شمال شرق ایروان در فاصله ی پنجاه کیلومتری از آن قرار گرفته است .دره گل ها همانطور که از نامش پیداست شهری کوچک با دره های سرسبز پوشش گیاهی بینظیر و تپه های کوهستانی میباشد که دره بزرگ و سرسبز آن در فصل بهار پر از گل های رنگارنگ شده و یکی از زیباترین مناظر اطراف ایروان را بوجود اورده و در منطقه ای عطراگین از گل های طبیعی میتوان تفریحات و طبیعت گردی را تجربه نمود. دره گل ها علاوه بر توریستی بودنش بسیار مورد استقبال مردم ارمنی ها بوده و تفرجگاهی ایده آل برای آنها به خصوص مردم ایروان به شمار میرود .

آب و هوای دره گل ها به دلیل قرارگیری در دامنه های جنوبی کوه های تغنیس و ارتفاع زیاد آن از سطح آب ها ، آّب و هوایی کوهستانی همراه با تابستان های معتدل و خنک و زمستان های سرد را دارا میباشد .مراتعی که بر روی دامنه های سرسبز کوهستانی قرار گرفته اند بخش زیاید از مساحت این شهر را تحت پوشش خود قرار داده و نزدیک ترین شهر به دره گل ها یا زاخکازور شهر هرازدان میباشد که در استان کغارنیک قرار گرفته و سه کیلومتر با آن فاصله دارد .

دره گل ها که جزء دیدنی های ایروان ارمنستان است ، دارای چشمه های طبیعی آب شیرین در نقاط مختف شهر میباشد که خود از جاذبه های مهم طبیعی به مشمار میروند .

تفریحات و امکانات

در زاخکازور به واسطه ی وجود دره ای بزرگ و سرسبز که در فصل بهار با گل ها و بوته های سرسبز و زیبا پوشیده میشود مناظر خیره کننده و چشم نوازی به وجود می اید که توریست ها و مردمان سایر شهر ها را به این بخش میکشاند .از این رو در این شهر در سالهای اخیر اقامتگاه هایی مانند چند هتل احداث شده که از بین آنها میتوان به هتل ماریوت نیز اشاره داشت .هتل های این شهر بعد از ایروان در ارمنستان دارای امکانات خوب و عالی میباشند و از لحاظ امکانات رفاهی زاخکازور در رتبه دوم قرار دارد .

در ضمن رستورانها و کافه های این شهر دارای منوی غذایی متنوع بمیباشند و در انجا میتوان بهترین غذاها رااز غذاهای محلی گرفته تا فست فود ها سفارش داد .بهترین رستوران های زاخکازور عبارتند از آلوا ، بورمونوک ، رستوران گچاریس و کافه ایی مانند کافی برک و چایخانه سنتی آن با نام چایخانه شرقی .

با توجه به رشد و رونق صنعت توریسم در این بخش امکانات تفریحی جدیدی در سالهای اخیر ایجاد گردیده که با استفاده از راهنماییهای سفر به ارمنستان در چهار فصل سال میتوان هم از تفریحات و هم از جاذبه های تاریخی آن دیدن نمود .

با وجود سرما و بارش برف در  ماه های زمستان موقعیت خوبی برای اسکی و وتفریحات زمستانه در زاخکازور به وجود می اید از این رو پیست اسکی دره گل ها که یکی از جاذبه های زاخکازور ارمنستان میباشد و مشهور ترین و محبوب ترین پیست اسکی در ارمنستان است که هر ساله افراد بسیاری برای ورزشهای زمستانی به این شهر می ایند .این پیست دارای تله سیژی قدیمی میباشد که ان را بازسازی نموده اند و تله کابین های آن از سطح شهر تا ارتفاعات و نوک قله کوه در حال رفت و امد میباشند و حدود چهار ماه از سال میتوان تفریحات زمستانه را در این شهر تجربه نمود. هر ساله مسابقات اسکی و برنامه اهی مهم ورزش های زمستانه در این شهر برگزار می شود که در این زمانها بیش از هر وقت دیگر زاخکازور شلوغ میشود .

همچنین یکی از قدیمی ترین مراکز ورزشی کشور ارمنستان در این شهر واقع شده که زمان تاسیس ان به دوره شوروی سابق بر میگردد و از زمان تاسیس آن حدود پنجاه سال میگذرد .پس از سالها این مجموعه ورزشی را بازسازی نمودند و امروزه به عنوان بزرگترین و مجهز ترین مجموعه ورزشی در قفقاز شناخته میشود و مسابقات مهمی هر ساله در رشته های مختلف درا ین مجموعه برگزار میشود که مهم ترین آنها مسابقات شنا ، اسکی و فوتبال و شیرجه المپیک میباشند .در ضمن از هزار پله یا کاسکاد ایروان حتما بازدید نمایید .

جاذبه های تاریخی

زاخکازور داری جاذبه های تاریخی در گوشه و کنار خود بوده که بیشتر آنها مکان های مذهبی این شهر میباشند .مهم ترین صومععه شهر با نام کچاریس با قدمتی هزار ساله متکشل از چهار کلیسا در داخل شهر قرار دارد .کلیسای سرپ ملیسای سنت گریگور وکلیسای هاروتین و در نهایت کاتوغیک از کلیساهای این مرکز مذهبی میباشند که تا قرن سیزدهم به آن اضافه شدند . آراگاه های پادشاهان ارمنی که در جنگ با سلجوقیان جانشان را از دست داده بودند دراین صومعه قرار دارد .

موزه برادران اوربلی از خانه موزه های ارزمندیست که در این شهر قابل بازدید بوده و این خانه قدیمی مجموعه وسایل و دستنوشته های برادران اوربلی را که دانشمندان و محققین ارمنی بودند را در خود جای داده است .

2020-05-16T14:44:33+00:00

دیدگاه خود را بنویسید